Lider w dziedzinie księgowości

 

Świat rozwija się w ogromnym tempie, każda dziedzina życia ewoluuje w stronę informatyzacji i usieciowienia, księgowość nie może pozostać w tyle za tymi zmianami, dlatego też nasze biuro podążając za najnowszymi trendami oferuje Państwu Księgowość Przyszłości. Naszym celem jest bycie liderem w dziedzinie księgowości w Polsce i w Unii Europejskiej, osiągamy to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz bliskiej współpracy z Klientami. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami!

 

Zmiany w księgowości w 2017 i 2018 r.

Rok 2017 przyniósł ze sobą liczne zmiany w księgowości, począwszy od wzrostu stawek ZUS dla przedsiębiorców, co wiązało się z podwyższeniem płacy minimalnej oraz prognozowanej średniej krajowej,

przez wprowadzenie 15% zamiast dotychczasowych 19% podatku CIT dla firm, które osiągnęły w 2016 r. przychód mniejszy niż 5 mln zł, aż po nową klasyfikację środków trwałych.

W 2018 r. również należy spodziewać się kolejnych zmian, jedną z najważniejszych jest obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy nie będą mogli już decydować czy ma mieć ona postać papierową czy elektroniczną, bowiem ta druga postać zostanie im narzucona.

Rząd zapowiada także nowe zmiany w podatkach dla małych przedsiębiorstw od 2018 r. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie działalności gospodarczej przez pierwsze pół roku nie płaciliby składek ZUS i US, a zaczynaliby je płacić dopiero w momencie pojawienia się pierwszej faktury – zmiany te są jednak jeszcze w fazie projektowania.

 

Nowoczesna księgowość, czyli...

 

Współczesny świat przyniósł wiele rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają pracę księgowych, przyniósł także pewne wątpliwości odnośnie interpretacji przepisów ustawy o rachunkowości, oto z czym musi się mierzyć nowoczesna księgowość.

… prowadzenie ksiąg w postaci elektronicznej

Niegdyś księgi prowadzono jedynie w formie papierowej, później były one prowadzone w formie elektronicznej, ale drukowane i przechowywane w formie papierowej. Obecnie rząd dąży do tego, aby wszystkie dokumenty miały postać elektroniczną. Przykładem może być choćby obowiązek przesyłania rozliczeń VAT wyłącznie w formie elektronicznej, a nie jak do tej pory – papierowej.

…przechowywanie danych w chmurze lub programach archiwizujących

Niegdyś istniał obowiązek tworzenia w firmie specjalnego archiwum, w którym przechowywane były dokumenty księgowe. Ich przechowywanie jest bowiem obowiązkiem wynikającym z przepisów ustawy o rachunkowości, obecnie jeśli tylko system posiada odpowiednie zabezpieczenia, które sprawią, że dane nie ulegną zniszczeniu, rozpowszechnieniu lub nie zostaną udostępnione osobą niepowołany, mogą być on przechowywane w postaci zapisu elektronicznego.

 

Nowoczesna księgowa

 

Do tej pory w świadomości wielu osób, księgowa to niedostępna i często niesympatyczna kobieta w wieku około lat 50, dla której komputer stanowi prawdziwe wyzwanie. Jednak jest to tylko stereotyp, który nie wiele ma już wspólnego z rzeczywistością.

Nowoczesna księgowa

Nowoczesna księgowa to osoba doskonale zorientowana w nowoczesnych mediach, kontaktuje się z Klientem i urzędami za pomocą mediów elektronicznych. Komputer jest jej codziennym narzędziem pracy, a Optima czy Symfonia to nie jedyne programy jakie umie obsługiwać na komputerze. To osoba przyzwyczajona do zmian, które są przecież domeną współczesnych czasów. Nowoczesna księgowa dba o rozwój swoich kompetencji i kwalifikacji, dlatego uczestniczy w kursach poszerzających jej wiedzę.

Współczesna księgowa zna także język angielski, bowiem ma świadomość, że w dobie globalnego rynku oraz zniesienia barier w ramach Unii Europejskiej, znajomość języków obcych może pomóc jej w codziennej pracy. Oto jak przedstawia się profil nowoczesnej księgowej – takie księgowe znajdą Państwo w naszym biurze!

Â